Historie knihovny

Recenze nových knih

Průvodce městem

Chystané novinky na knižním trhu

Kulturní akce v Ostravě a okolí

Kdo je kdo v literatuře

Kritiky - "to máme všichni moc rádi"

Vtipy - no to se budete smát až se budete za břicha popadat

Ze světa knih - zajímavosti z literatury

Odkazy na stránky které sice nejsou tak dobré jako ty naše, ale něčím nás upoutaly

Kontakty - pišta, volejte, faxujte, pište, volejte, faxujte, pište, volejte, faxujte, posílejte holuby

   

Zprávy ze světa literatury

 

NOSTRADAMUS


fatální omyly velké věštby

 

     Po každé obrovské katastrofě, nejlépe se značným množstvím lidských obětí , se do několika dnů ve většině bulvárních novin a na televizních kanálech objeví výpovědi všelijakých věštců, mágů či jiných mystiků, kteří mávají před objektivem zmuchlaným papírem plným nesmyslných čar a písmen a zapřísahají se, že vše věděli už nejméně týden před katastrofou, ale nikdo z odpovědných osob je neposlouchal. A v této době se objeví i několik vyznavačů Nostradama, kteří se za pomocí několika banálních veršů snaží dokázat, že Velký věštec to už věděl před několika stoletími. Sám na tyto věštby koukám velmi skepticky. Téměř vždy jeho vyznavači dokazují splnění věštby, až když se něco hrůzného stalo. Proto jsem se rozhodl podívat se do starších knih s Nostradamovými proroctvími a zjistit, jak mu to tedy vyšlo, co se týče posledního desetiletí 20.století.

             Nejprve ale pár slov k jeho osobě. Nostradamus byl francouzský astrolog a lékař, který se proslavil na dvoře Kateřiny Medicejské svými přesnými předpověďmi pádu francouzského krále Jindřicha II. Žil v letech 1503-1566 a jeho pravé jméno bylo Michel de Notre-Dame. Zanechal po sobě jedno z nejzáhadnějších astrologických děl „Vrayes centuries et prophéties“ (Skutečné proroctví a věštby), které kompletně vyšly v roce 1668 v Amsterodamu. Pro tento článek jsem čerpal z knih „NOSTRADAMUS – konec tisíciletí“, V.Hewitt a P.Lorie, Natajoga, 1992 a „NOSTRADAMUS – velká kniha předpovědí“ , F.X.King, Knižní klub, 1995. Obě knihy byly v době svého vydání jedny z nejžádanějších titulů v naší knihovně, na které se často čekalo i několik měsíců v pořadníku.

        Nechci se přetvařovat, a proto hned ze začátku řeknu, že se nesnažím o žádnou odbornou analýzu jeho textů. Nechápu, jak moderní člověk v tomto přetechnizovaném světě může podobným pavědám vážně věřit. Samozřejmě, některé věštby můžou vypadat, že opravdu vyšly. Jde především o předpovědi hladomorů, epidemií a válek. Ale přiznejme si, že hladomory jsou na denním pořádku někde ve světě od úsvitu lidstva, to stejné se týká i různých nemocí (třeba jsem věřil tomu, že mor se už neobjevil od počátku 20.století, ale ejhle, přežívá stále a před pár roky se dokonce objevil třeba i San Franciscu. Naštěstí jen v kanálech u krys, a tak ho rychle zlikvidovali). A co se týče válek, ty jsou a budou na Zemi stále. Jen pro zajímavost, před několika lety jsem četl článek, že jistí historikové si dali práci a spočítali, kolik bylo během doby známých dějin lidstva (asi 5000 let) mírových roků. A došli k neuvěřitelnému číslu 33 let. Takže v tomto bych mohl být slavný prorok i já osobně. A teď už samotné nešťastné proroctví.

 

1992 

Korunovali anglického prince Charlese na krále Charlese III.

George Bush byl opět zvolen za prezidenta USA.

 1993 

19.dubna varovali Jane Fondová a Ted Turner senát USA před blížící se katastrofou. 8.květen v 7°° začalo katastrofální zemětřesení v Kalifornii, USA. Statisíce mrtvých, milióny  evakuovaných, část San Francisca a Los Angeles pod vodou, San Diego už neexistuje. Studia Hollywoodu byla zničena. Práce na opravě mostu Golden Gate Bridge začala v r.1994 a skončila v r.1999. Tom Cruise pomáhal zachránit zničenou Ameriku.

 1994

Rusko za pomoci USA vyhrálo válku proti dvěma novým státům.

 1995

Umřel papež Jan Pavel II. a do konce římské církve už zbývají jen dva papežové.

Novým papežem se stal anglický kardinál Hume.

Během tohoto roku zkolabovalo švýcarské bankovnictví.

Vypukla třetí světová válka.

 1996

Přišla evropská měnová jednota.

Koalice Egypt, Sýrie a Irák vtrhla do Izraele a srovnala ho se zemí. Izrael už neexistuje.

 

1997

Margaret Thatcherová byla znovu zvolena za vůdce konzervativní strany v GB.

Na USA spadla ruská kosmická raketa, ve které zahynuli 3 lidé.

 

1998 

6. srpna poprvé v televizi veřejně vystoupili mimozemšťané.

Díky novým lékařským metodám (pomocí zvukových vln) už se dovede úspěšně vyléčit rakovina.

 

1999 

V létě sestoupil z nebes na Zemi tzv. Král děsu, atomové bomby, které zničily celou Evropu. 

 

2000 

Mezi 4. srpnem a 4. zářím přistáli lidé na Marsu.

Po světě se rozšířilo nové náboženství – je to kombinace víry a techniky.

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 08.04.2002  

Webmaster