Historie knihovny

Recenze nových knih

Průvodce městem

Chystané novinky na knižním trhu

Kulturní akce v Ostravě a okolí

Kdo je kdo v literatuře

Kritiky - "to máme všichni moc rádi"

Vtipy - no to se budete smát až se budete za břicha popadat

Ze světa knih - zajímavosti z literatury

Odkazy na stránky které sice nejsou tak dobré jako ty naše, ale něčím nás upoutaly

Kontakty - pišta, volejte, faxujte, pište, volejte, faxujte, pište, volejte, faxujte, posílejte holuby

   

    KNIŽNÍ  NOVINKY 

 

 

 

Barvy lásky

Donna Hay

 

     Poté,  co  herečce  Annie  Mitchellové   uteče  manžel  s  její  nejlepší  kamarádkou, zbude jí jen hromada  nezaplacených  účtů  a  sebevědomí  posledního  chlebíčku  z  nádražního  bufetu. Zoufalá a   bezprizorní,   rozhodne   se   přijmout   roli   Beatrice   v   Mnoho   povyku   pro   nic  v  jednom bezvýznamném  divadélku  až  kdesi  v  Jorkšíru. Netuší, co ji čeká. Nejen, že divadlu hrozí  krach,  ale  navíc  se ukáže,  že  hru  režíruje  muž,  kterého  před  šesti  lety   neslavně  opustila kvůli svému manželovi.  A  tenhle muž,  jak si  Annie postupně musí  přiznat, je nejen prudce inteligentní a dobře  rostlý, ale navíc vládne  znepokojujícím šarmem a přitažlivostíb.

 

Ohnivý bůh

C. C. Bergius

 

    Španělsko a Nový svět v době  objevů,  conquistadorů, dobrodružství a pirátů.  Dvěma mladým mužům  a  temperamentní   mladé  ženě  se  podaří  uniknout vládě nemilosrdné  inkvizice. Na druhé straně oceánu se  stávají svědky toho,  jak  si pověstní dobyvatelé oslepení leskem zlata bez zábran  podmaňují  takové země jako Mexiko, Peru, Venezuelu  a  karibské ostrovy.

Cílem  těchto  mužů  je  pověstné  město  El  Dorado, o němž se říká, že jeho  chrám a paláce  jsou ze  zlata.  Opravdu  najdou  zlato  v  neskutečném   množství a hory, jež jsou tak  bohaté na stříbro, že musí vypravit  celé flotily, aby dopravili vzácný kov do  Španělska.

C. C.  Bergius  nejenže  nám  umí  mistrovsky  přiblížit  tuto  epochu,  jež  z mnoha hledisek změnila svět,  ale  upoutá  nás i milostným příběhem,  jenž se  vine celou knihou a dává nám zřetelně najevo, že naplnění  lásky není darem  náhody, ale něčím, co je nutno vyrvat osudu.

 

Jedenáctá morová rána

Baldwin J.,Marr J.S.

     V městečku na jihu Kalifornie zemřou dvě děti na nemoc,  o níž  vědci  předpokládali,  že  se  již ve  Spojených  státech  nevyskytuje.  Téměř ve stejné době  dojde k hromadnému úhynu závodních koní  v  jedné  z  nejlepších  stájí  a  virus  se  odborníkům  nedaří identifikovat.  Známý virolog Jack Bryne  je  přizván  na  pomoc  k  oběma  případům.  Zjišťuje,  že   případy   jsou   nejen   vzájemně propojeny, ale že se zároveň  jedná o činy nebezpečného bioteroristy. Když navíc odhalí nápadnou  podobnost mezi oběma událostmi a pátou a šestou biblickou  morovou  ranou,  stojí  náhle nejenom před úkolem vraždícího šílence vypátrat,  ale i zabránit mu v  dalším hromadném zabíjení. Ani Bryne však  netuší, že vrah má pro něj připravenu  i osobní pomstu - a navíc  se stává pro FBI podezřelým číslo jedna...

 

Dospívaní

Orvin, G.H

    Tato kniha není o tom "jak", většina rodičů totiž ví, jak vychovávat  svoje  děti. To "jak" však bude snažší, porozumíme-li procesům  vývoje a tomu,  jak  se   tyto procesy vzájemně ovlivňují. Budou-li  rodiče rozumět tomu,  co se děje s  jejich adolescenty,  budou také  lépe snášet jejich rozmary.

 

Kultura  a paměť

 Assmann, Jan

   Autor, profesor egyptologie  na heidelberské univerzitě, se v této práci snaží o  širší syntézu  svých zkoumání  k  tématu  paměti  jakožto  konstitutivní  složky  kulturní  identity. Otázku  forem  kulturní paměti,  její  organizace  a  historických   proměn  probírá  nejprve  obecně,  zejména  v  návaznosti na  práce  Maurice   Halbwachse,  a  poté je sleduje na konkrétním příkladu  středozemních kultur,  především  Egypta,  Izraele  a Řecka. Objasňuje  přitom roli, kterou sehrál objev a  využívání písma při vzniku  nejstarších státních útvarů.


Pochvalné e-maily posílejte na adresu : 

pujcovna@kmo.cz , boboking@post.cz  

Ne-pochvalné e-maily hažte do koše.

 

 

Aktualizováno: 29.08.2001  

Webmaster